Karma jóga - jóga srdcem

24.10.2018

Nedávno mě má kolegyně a skvělá žena Janička Najbrtová poprosila, abych se zamyslela nad tím, co pro mě znamená Karma jóga. Jana je zakladatelkou projektu Seniorem s radostí a pravidelně školí lektory, kteří poté předávají jógu seniorům. Lekce jsou pro ně úplně zdarma a to je prostě super! Pravidelně se také pořádá akce Jóga pro dobrou věc, na které si můžete celý den zacvičit s předními lektory a výtěžek poté putuje právě všem těm babičkám a dědečkům, kterých je potřeba si vážit a věnovat jim dávku radosti a zdravého pohybu. 

Karma je zdarma, říká se často. Co to ale vlastně znamená.  Karma = čin, konání, činnost. Karma jóga je velice komplexní názvosloví, o němž jsou napsané celé knihy. Zjednodušeně řečeno jde o "druh" jógy, který vykonává určité činnosti, bez očekávání důsledků, bez jakýchkoli nároků. Takového konání ale nemusí vůbec souviset jen s jógou jako takovou. Je to o tom dělat věci s plným vědomím, vnímat jednotlivé kroky činnosti a vykonávat je s radostí, ne z potřeby a ne z povinnosti. Může se tedy jednat o dobré skutky, aniž bychom za ně očekávali odměnu. Může se jednat o dobrovolnou činnost bez nároku na honorář. Může to být i milé slovo, pochvala, kompliment, kterému opravdu věříme a věnujeme ho druhé osobě (nebo i sobě) bez očekávání, že nám to oplatí. Karma je totiž o tom, že všechny skutky, slova i myšlenky se k nám postupně vrací. Taky se říká, chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě. 

"Konej a pracuj bez ustání, vzdej se však všeho lpění na své činnosti. S ničím se neztotožňuj. Buď svobodné mysli."  Svámí Vivékánanda

A jak tedy vnímám karma jógu já? Pro mě je to vědomá činnost vykonávaná s láskou a s respektem. V józe jako takové je to pro mě důvěřování procesu a předávání jen toho nejlepšího ze mě. Přistupovat ke klientům jednotlivě a předávat jógu úplně stejně pro jednoho jako pro 20 lidí. Mimo podložku se toho ale dá tvořit mnohem více a právě tam začíná ta pravá jóga. Často jsme tak moc zahleděni do sebe, že zkrátka nevidíme svět kolem nás. Jsem toho svědkem každý den. Netvrdím, že já jsem naprosto dokonalý člověk, ale učím se, koukám více kolem sebe a snažím se věnovat pozornost okolí. Maminka s kočárkem nad schody v metru, starší paní co naopak táhne obrovskou tašku s nákupem do schodů, kdo jim pomůže, když všichni koukáme do telefonu nebo prostě jenom projdeme a ještě se často spousta z nás nezdrží komentáře, proč tam zaclání v cestě. A co až to budete vy s tím kočárkem nebo vaše žena s dítětem. A co pán s berlemi, co si nemá v metru kam sednou? Co až vy si zlomíte nohu? To jsou opravdu ty nejmenší příklady naší každodenní ignorace. Pustit někoho ve frontě, pomoci cizincovy najít správnou cestu, zajít do útulku vyvenčit pár psů, pomoci sousedovi s těžkými věcmi, účastnit se dobrovolných akcí jako je například úklid lesů a nebo! podpořit nějakou nadaci, třeba projekt Seniorem s radostí, například :) Kdyby každý z nás byl ohleduplný k okolí a k ostatním, žilo by se nám tu možná o trochu lépe, co myslíte? Začněte třeba tím, že každý den zkusíte udělat něco milého a postupně se vám to zautomatizuje natolik, že o tom ani nebudete muset přemýšlet. Mluvte s ostatními s pokorou, i když oni to třeba ještě neumí. Děkujte, buďte milí, popřejte někomu hezký den. Vždyť to jsou takové banality! 

Tohle ale není poučení pro vás. Já vám nemůžu říkat, co je správné a co ne. Aby karma jóga byla jógou, musí vycházet z vás samotných a musíte těm skutkům opravdu věřit. Nedělejte věci jen proto, že chcete před ostatními vypadat jako lepší člověk. Takhle to nefunguje. Jako lektor jógy ale cítím povinnost alespoň ukázat a dát vám možnost, stejně jako mě moji učitelé ukazují možnosti mého osobního růstu.

Za největší paradox považuji to, že nejčastěji pomáhají lidé, kteří mají nějakým způsobem těžký osud nebo si prožili náročné období. Je to pravděpodobně tím, že vědí, co všechno to obnáší a i přesto, že často mají sami málo, neváhají bez očekávání pomoci. Ti, kteří si žijí v poklidu a třeba i blahobytu o to více potřebují jógu, protože ta nás učí vnímat, otevírat srdce a být ohleduplný. Není to jen o tom, koupit si perfektní legíny, barevnou podložku a vyfotit se v bojovníkovy. Pravá jóga začíná až potom, co opustíme studio. Učí nás měnit naše myšlenky a žít více přítomností. Všímat si, dívat se kolem a vidět. A pokud těmto účinkům jógy nebudeme věřit a bude to pro nás jen fyzické cvičení, ano, je to v pořádku, ale poneseme si také velkou blokaci, která nám nikdy nedovolí pomáhat bez očekávání, dělat věci s radostí a být lepšími lidmi pro tento svět.  

PS: stejně jako můžete podpořit Jógu pro dobrou věc v listopadu, můžete také také zajít na jeden z dnů otevřených dveří v Domě jógy, kdy si můžete vyzkoušet různé lekce za 50,- vybraná částka poté neputuje na lektory, ani na studio, ale na projekt Aliance žen, které pomáhají ženám s rakovinou prsu.